LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski 2018

Radosław Wojtaszek
Міжнародний Гросмейстер, народж. 1987
MTS Kwidzyn

9
Стартовий номер
2750
Рейтинг
-16
 
4.5
Очки
5
Місце

Od kilku lat niekwestionowany nr 1 na polskiej liście rankingowej. Od 2010 roku, prawie nieprzerwanie utrzymuje się w klubie 2700+.

W marcu tego roku odniósł ogromny sukces w Batumi, zostając po raz drugi w karierze wicemistrzem Europy (pierwszy tytuł zdobył w 2011 roku we Francji). Jest bardzo silnym punktem polskiej reprezentacji na rozgrywkach międzynarodowych. Zdobył historyczny brązowy medal na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku w 2017 roku, gdzie w znakomitym stylu wygrał I szachownicę i został najlepszym zawodnikiem mistrzostw.

Zawodnik charakteryzujący się solidną grą i przygotowaniem debiutowym na najwyższym poziomie. Jego pracowitość i talent docenił sam mistrz świata Viswanathan Anand, któremu Radek pomagał m.in. w meczach o mistrzostwo świata, pełniąc rolę sekundanta. Szczególnie głośno zrobiło się o nim, gdy w styczniu 2015 podczas turnieju Tata Steel Masters jako pierwszy Polak w historii powojennych szachów pokonał w partii klasycznej aktualnego mistrza świata Magnusa Carlsena.

Niewątpliwie do jego ostatnich sukcesów można zaliczyć wygranie w lipcu 2017 roku prestiżowego turnieju w Dortmundzie, gdzie zostawił za sobą m.in. takich zawodników jak Władimir Kramnik, Maxime Vachier-Lagrave. W ostatnim sezonie w rozgrywkach klubowych (ligi polskiej, niemieckiej, czeskiej, francuskiej i hiszpańskiej) doprowadził wszystkie swoje drużyny do tytułów mistrza kraju.

Jest zdobywcą Hetmana 2017 w kategorii „Zawodnik roku 2016". Prywatnie mąż czołowej rosyjskiej szachistki, aktualnej brązowej medalistki mistrzostw Rosji kobiet – Aliny Kaszlińskiej.

Результат Прізвище, Ім'я
1 ½ Piorun, Kacper
2 1 Bartel, Mateusz
3 ½ Soćko, Bartosz
4 ½ Tomczak, Jacek
5 ½ Gajewski, Grzegorz
6 0 Duda, Jan-Krzysztof
7 0 Miśta, Aleksander
8 1 Krasenkow, Michal
9 ½ Sadzikowski, Daniel

Результати

4.5
Очки
19.0
SB
2.0
KOYA
VS
2
WINS
5
BLACK
2616
Рейтинг Перфоманс
2600
Отриманий рейтинг

Місце в Таблиці

Зміна рейтинга ФІДЕ

chess:manager