LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach

Kacper Piorun
Grand Master, born 1991
KSz Stilon Gorzów Wlkp.

10
Start №
2657
Rating
-1
 
5.5
Points
2
Place

Wicemistrz Polski z ubiegłego roku i mistrz Polski z roku 2017. W finałach Indywidualnych Mistrzostw Polski startował dziesięć razy. W niedawno rozgrywanych Indywidualnych Mistrzostwach Europy w Skopje w świetnym stylu zdobył brązowy medal, pozostawiając w pokonanym polu wielu znakomitych zawodników. Aktualnie legitymuje się rankingiem 2657 i jest trzecim zawodnikiem krajowych list.

Po udanym występie na IMP w 2016 roku wszedł do kadry narodowej mężczyzn i od tego czasu reprezentuje Polskę na najważniejszych drużynowych imprezach międzynarodowych. Należał do drużyny, która w czerwcu 2017 roku zdobyła brązowy medal na Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku. Miesiąc później, w lipcu 2017 roku, zwyciężył w silnie obsadzonym XVII Międzynarodowym Memoriale Mieczysława Najdorfa w Warszawie, a na odbywających się jesienią w greckim Hersonissos Drużynowych Mistrzostwach Europy zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na III szachownicy. W 2017 roku pierwszy raz wystartował w Pucharze Świata, w którym musiał uznać wyższość najlepszej szachistki świata - Hou Yifan.

W roku 2018 po raz drugi wziął udział w najważniejszych rozgrywkach drużynowych, jaką jest Olimpiada Szachowa. Wraz z drużyną zdobył rewelacyjne 4. miejsce, dokonując tym samym historycznego wyczynu. Dzięki swojej fantastycznej grze zdobył brązowy medal za wynik indywidualny na III szachownicy.

Jest pierwszym polskim szachistą, który otrzymał dwa tytuły arcymistrzowskie: w szachach klasycznych i solvingu - rozwiązywaniu zadań szachowych. W tych drugich jest jednym z najlepszych na świecie. Kacper ma bowiem na swoim koncie pięć tytułów indywidualnego mistrza świata w solvingu i aż dziesięć w klasyfikacji drużynowej.

Result Surname, Name
1 ½ Dragun, Kamil
2 ½ Janik, Igor
3 ½ Gajewski, Grzegorz
4 1 Tomczak, Jacek
5 ½ Gumularz, Szymon
6 1 Heberla, Bartłomiej
7 ½ Soćko, Bartosz
8 ½ Sadzikowski, Daniel
9 ½ Bartel, Mateusz

Results

5.5
Pts
23.0
SB
3.5
KOYA
VS
2
Wins
5
Black
2646
Rating Performance
2650
Rating Performance
(PZSzach)

Place in the table

FIDE Rating Change

chess:manager