Mistrzostwa Polski w Szachach 2015

24.03.2015
01.04.2015
Date
Poznań
POL
Place
90'/40
+30' +30"
Tempo
9/9
Rounds

MISTRZOSTWA POLSKI DOBIEGŁY KOŃCA!

9-dniowe zmagania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu to już historia. Czas na krótkie podsumowanie. Mistrzostwa Polski w roku 2015 to przede wszystkim bardzo dobre rokowania dla polskich szachów. W czołówce zarówno mężczyzn, jak i kobiet znaleźli się młodzi zawodnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. U Pań wygrała zdecydowana faworytka – Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), która nie miała sobie równych i już na rundę przed końcem zapewniła sobie Tytuł Mistrzyni Polski. Wicemistrzynią Polski została Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik), a brązowy medal zdobyła Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław). Czwarte miejsce, sensacyjnie zdobyła siedemnastoletnia Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław), dla której był to debiut w Mistrzostwach Polski Kobiet. Mariola uzyskała również normę na tytuł Mistrzyni Międzynarodowej. Rozczarowujący może być wynik Klaudii Kulon (MKS przy MDK Trzcianka), która przed turniejem była stawiana w roli jednej z faworytek do medalu, a w tegorocznych zawodach zajęła zaledwie 9 miejsce.

O tytule Mistrza Polski decydowała ostatnia runda. Po bardzo dobrej grze i dzięki walce do samego końca, złoty medal wywalczył numer 1 tego turnieju – Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice). Srebrnym medalistą został Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków), który rozegrał turniej życia. Do Poznania przyjechał, żeby się czegoś nauczyć, zadebiutować w najważniejszych zawodach w roku. Jednak to właśnie on dawał lekcje szachów potencjalnie lepszym zawodnikom, tym samym zdobywając tytuł Wicemistrza Polski i normę arcymistrzowską. Zapewne jeszcze nieraz usłyszymy o Macieju Klekowskim! Najniższy stopień podium przypadł Jackowi Tomczakowi (Akademia Szachowa Gliwice), który również rozegrał bardzo dobre zawody, dając powód do dumy wielkopolskiemu środowisku szachowemu. Czwarte miejsce przypadło Kacprowi Piorunowi, a piąte Janowi-Krzysztofowi Dudzie. Dopiero 7 miejsce zajął Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław), który przed Mistrzostwami Polski był stawiany w roli faworyta, z uwagi na niedawny sukces – brązowy medal Mistrzostw Europy Seniorów.

Zakończenie LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski i BUDIMEX Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet odbyło się w Sali Seledynowej Gmachu Głównego Uniwersytetu Ekonomicznego. Podczas zakończenia, oprócz ukoronowania najlepszych szachistów w Polsce, wręczono szereg nagród. Odznaczenia Przyjaciela Szachów z rąk Piotra Murdzi – Sekretarza Generalnego PZSzach otrzymali: Prorektor ds. Edukacji i Studentów, profesor Jacek Mizerka, Andrzej Dassuj – wieloletni partner największych imprez szachowych w Polsce oraz Pan Sławomir Szymanowski – Kierownik Centrum Sportu UEP. Specjalną nagrodę ufundowała pierwsza polska arcymistrzyni, 5-krotna Mistrzyni Polski Kobiet – Hanna Ereńska-Barlo, dawniej Ereńska-Radzewska. Był to kryształowy puchar za uzyskanie Kryształowego Rankingu. Nagrodę tę otrzymała Mariola Woźniak. Za najpiękniejszą partię wśród 99 partii w męskim turnieju nagrodzono Jacka Tomczaka, a wśród 45 partii u Pań – Karinę Szczepkowską-Horowską.

Po dekoracjach medalistów, Mistrzostwa Polski oficjalnie zamknął Maciej Cybulski – Dyrektor Turnieju, jednocześnie dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację turnieju. - „Dziękuję wszystkim partnerom, w szczególności sponsorom tytularnym: LOTTO i BUDIMEX, współorganizatorom – Polskiemu Związkowi Szachowemu oraz Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Poznaniu, bez których nie byłoby tak świetnego turnieju. Dziękuję sędziom za sprawne przeprowadzenie Mistrzostw a zawodnikom za sportową postawę i wspaniałą atmosferę. W imieniu Stowarzyszenia im. Ferdynanda Dziedzica zapraszam na V Memoriał Ferdynanda Dziedzica – Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, który odbędzie się 19 kwietnia w Trzciance.”

IX Runda

Mistrzyni Polski była znana już po VIII rundzie, aczkolwiek do rozdania były jeszcze dwa medale u Pań. Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) po bardzo dobrej partii wygrała z Klaudią Kulon (MKS przy MDK Trzcianka) tym samym zdobywając srebrny medal. W partii Edyty Jakubiec (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) z Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław), po wyrównanej grze zawodniczki zgodziły się na remis, dzięki któremu na najniższym stopniu podium stanęła reprezentantka wrocławskiej Polonii. Po prawie 5-godzinnej walce wygrała Anna Warakomska (KSz Javena Hańcza Suwałki) z Agatą Smarsz (KSz LECH-WSUS Poznań).

Niespodziewany lider po 8 rundach LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach – Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków) w ostatniej partii miał bardzo niewygodnego przeciwnika, który miał go pozbawić medalu. Jednakże tak jak przez cały turniej, i w tej partii Maciej Klekowski pokazał jak się gra w szachy i zremisował z Janem-Krzysztofem Dudą (MKS MOS Wieliczka). Remis z młodym arcymistrzem dał Maciejowi srebrny medal, gdyż Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) po partii z wieloma zwrotami akcji, wygrał z Michałem Olszewskim (Akademia Szachowa Gliwice) i pomocniczą punktacją został Mistrzem Polski na rok 2015. Bardzo ciekawą partię rozegrali Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) z Jackiem Tomczakiem (Akademia Szachowa Gliwice). Po 4 godzinach jednak zgodzili się na remis, co w tym przypadku oznaczało brązowy medal dla Jacka Tomczaka.

Za najciekawszą partię VIII rundy uznano zaledwie godzinną partię pomiędzy Sadzikowskim (KSz Polonia Wrocław) i Maksimenko (ŻTMS Baszta Żnin), zakończoną remisem.

VIII RUNDA

Ósmy dzień Budimex Mistrzostw Polski Kobiet i Lotto Mstrzostw Polski w szachach przyniósł sporą ilość emocji. Arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (Polonia Wrocław) po zdecydowanym zwycięstwie w partii z arcymistrzynią Kariną Szczepkowską-Horowską została Mistrzynią Polski na rok 2015, niezależnie od wyniku osiągniętego w ostatniej rundzie! Pozostałymi medalami podzielą się Iweta Rajlich (Polonia Wrocław) i Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik), które tracą po 1,5 pkt do liderki. Sensacyjne 4 miejsce zajmuje najmłodsza zawodniczka turnieju, debiutująca w Mistrzostwach siedemnastoletnia Mariola Woźniak (Polonia Wrocław).

Nie mniej emocji w turnieju otwartym. W Lotto Mistrzostwach Polski prowadzi Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków). Dla 22-letniego zawodnika już teraz jest to turniej życia. Rozstawiony z 17 numerem startowym pośród 22 zawodników miał zaliczyć swój debiut w tej najbardziej prestiżowej polskiej imprezie szachowej. Na rundę przed końcem turnieju Klekowski samodzielnie prowadzi, wypełnił pierwszą normę na arcymistrza i zdaje się być murowanym faworytem do medali, a może nawet do najwyższego stopnia na podium! Szanse na medale w Lotto Mistrzostwach Polski ma jeszcze sześcioro zawodników!

Nagrodę za najciekawszą partię poprzedniej rundy otrzymał Daniel Sadzikowski (Polonia Wrocław) w której pokonał Arkadiusz Skawiński (SzUKS Gostmat 83 Gostynin).

Kibicom przypominamy, że ostatnia runda odbędzie się w środę 1 kwietnia o godz. 9:00. Od godz. 10:00 miłośników królewskiej gry zapraszamy na Poznański Dzień Szachowy. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. warsztaty szachowe oraz symultanę z Arcymistrzem. Gościem specjalnym będzie arcymistrz Radosław Wojtaszek. O godz. 15 odbędzie się ceremonia zakończenia Mistrzostw, na którą serdecznie zapraszamy do Auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu!

VII RUNDA

Runda VII przyniosła wiele emocjonujących partii, pełnych zwrotów akcji i niewykorzystanych szans. Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków) ponownie mógł pokonać arcymistrza! W pojedynku z Jackiem Tomczakiem (Akademia Szachowa Gliwice) pomimo wyraźniej przewagi, nie zrealizował jej i zawodnicy podpisali remis. Dotychczasowy lider turnieju, Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) również zremisował. W partii arcymistrza, reprezentującego katowicki klub, z Dariuszem Świerczem (KSz Polonia Wrocław) dość szybko uproszczono pozycję i zgodzili się na pokojowe rozwiązanie. Do gry o medale włączył się ubiegłoroczny brązowy medalista, Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) pokonując Kacpra Pioruna (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Wygrał również Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który otrzymał nagrodę za najciekawszą partię rundy VI. Panowie Maksimenko (ŻTMS Baszta Żnin) i Przybylski (Akademia Szachowa Gliwice) rozegrali dziś najdłuższą partię turnieju! Trwała ona ponad 6 godzin, wykonano 140 posunięć i zakończyła się remisem.

Na dwie rundy przed końcem prowadzi Jacek Tomczak przed Grzegorzem Gajewskim i Maciejem Klekowskim. Prowadząca trójka ma w swoim dorobku po 5 pkt.. Na miejscach 4-6 znajduje się mocna grupa pościgowa: Dariusz Świercz, Jan-Krzysztof Duda oraz Kamil Dragun, którzy zdobyli do tej pory po 4,5 pkt.

Na pozycji liderki umocniła się Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), która niespodziewane szybko poradziła sobie z Klaudią Kulon (MKS przy MDK Trzcianka). 0,5 pkt. za arcymistrzynią z Wrocławia plasuje się Karina Szczepkowska-Horowska, która rozegrała dziś bardzo dobrą partię z Anną Warakomską (KSz Javena Hańcza Suwałki) i pewnie wygrała. Pomimo zdecydowanej przewagi Iwety Rajlich (KSz Polonia Wrocław) nie udało jej się wykorzystać przewagi i tylko zremisowała z Joanną Majdan-Gajewską. Po raz kolejny z dobrej strony pokazała się najmłodsza zawodniczka Mistrzostw Polski – Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław), która wygrała z Edytą Jakubiec (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza) i zainkasowała 4 punkt za swoim koncie. W przedostatniej rundzie Mistrzostw zapowiada się arcyciekawy pojedynek pomiędzy Jolantą Zawadzką a Kariną Szczepkowską-Horowską, który może zadecydować o złotym medalu.

VI RUNDA

Powoli wkraczamy w decydującą fazę turnieju. W meczu na szczycie pomiędzy dotychczasową rewelacją turnieju Maciejem Klekowskim (TS Wisła Kraków) a Grzegorzem Gajewskim (KSz HETMAN Katowice), po 5-godzinnej walce zawodnicy zgodzili się na remis, aczkolwiek młody zawodnik z Krakowa miał duże szanse na zwycięstwo w partii. W pojedynku pomiędzy Kacprem Piorunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) a Jackiem Tomczakiem (Akademia Szachowa Gliwice) podpisano remis, pomimo wielu szans obojga Panów w trakcie całej rozgrywki. Do gry o medale włączył się Dariusz Świercz (KSz Polonia Wrocław), który wygrał z faworyzowanym Mateuszem Bartlem (KSz Polonia Wrocław). Pomimo aktywnej gry, Bartoszowi Soćko (KSz HETMAN Katowice) nie udało się przełamać Jana-Krzysztofa Dudy (MKS MOS Wieliczka) i zgodzono się na remis. Wygrywali również: Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Brodowski (MKS przy MDK Trzcianka), Marcin Sieciechowicz (KSz Miedź Legnica), Aleksander Miśta (UKS Rotmistrz Grudziądz) oraz Michał Matuszewski (TS Wisła Kraków). Na trzy rundy przed końcem LOTTO Indywidualnych Mistrzostw Polski prowadzą: Grzegorz Gajewski przed Jackiem Tomczakiem oraz Maciejem Klekowskim, gdzie cała prowadząca trójka ma po 4,5 pkt.

Dzięki zwycięstwu z Anną Warakomską (KSz Javena Hańcza Suwałki), Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) wróciła na pozycję liderki turnieju Kobiet. W najciekawszym pojedynku rundy, pomiędzy Kariną Szczepkowską-Horowską (MKSz Rybnik) z Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław), podpisano remis po prawie 90 posunięciach. Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław), młoda zawodniczka, która otrzymała dziką kartę od Organizatorów Mistrzostw Polski, nie ustępuje bardziej doświadczonym koleżankom i dziś ponownie wygrała, gromadząc trzeci punkt na swoim koncie. Miłą niespodziankę sprawiła Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław), która w dobrym stylu pokonała Joannę Majdan-Gajewską. Po 6 rundach prowadzi Jolanta Zawadzka przed Kariną Szczepkowską-Horowską i Iwetą Rajlich.

Nagrodę za najciekawszą partię rundy poprzedniej otrzymał Grzegorz Gajewski, który pewnie pokonał Bartosza Soćko.

V RUNDA

Wczorajsze zwycięstwo arcymistrza Jacka Tomczaka (Akademia Szachowa Gliwice) zostało docenione i to właśnie on otrzymał nagrodę za najciekawszą partię rundy IV. V runda obfitowała w wiele pokojowych rozwiązań zarówno u Panów, jak i u Pań, jednakże było również kilka wyników rezultatywnych. Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków) jak burza idzie przez turniej. Dziś ponownie wygrał, tym razem z arcymistrzem Kacprem Piorunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Na drugiej szachownicy zwycięstwo nad Bartoszem Soćko (KSz HETMAN Katowice) odniósł arcymistrz Grzegorz Gajewski (KSz HETMAN Katowice) po dobrej, wyrównanej partii. Jacek Tomczak kontynuuje bardzo dobrą passę i wygrał z Kamilem Dragunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Ciekawie zapowiadał się pojedynek pomiędzy Janem-Krzysztofem Dudą (MKS MOS Wieliczka) a Mateuszem Bartlem (KSz Polonia Wrocław), jednakże panowie bardzo szybko uprościli grę i podpisali remis. Po V rundach prowadzi Grzegorz Gajewski przed Jackiem Tomczakiem i Maciejem Klekowskim, gdzie wszyscy mają w swoim dorobku po 4 pkt. W rundzie VI, na pierwszej szachownicy spotkają się pierwszy numer startowy z rewelacją tego turnieju: Grzegorz Gajewski z Maciejem Klekowskim.

U Pań doszło do zmiany na pozycji lidera. Dzięki zwycięstwu nad Anną Iwanow (Ksz Polonia Wrocław), na prowadzenie wyszła arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik). Swoją pierwszą partię wygrała Agata Smarsz (KSz LECH-WSUS Poznań). W pojedynku na szczycie pomiędzy klubowymi koleżankami z KSz Polonii Wrocław, arcymistrzyniami Jolantą Zawadzką i Iwetą Rajlich, po zaciętej partii podpisano remis.

W studio arcymistrza Bartłomieja Heberlę, swoim komentarzem wsparł aktualnie najlepszy polski szachista, mieszkaniec Poznania – arcymistrz Radosław Wojtaszek.

IV RUNDA

Za najciekawszą partię rundy III uznano zakończony remisem pojedynek pomiędzy Maciejem Klekowskim (TS Wisła Kraków) i Piotrem Brodowskim (MKS przy MDK Trzcianka).

W dniu dzisiejszym, wśród Panów, najszybciej swoją partię zakończył arcymistrz Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) odnosząc zwycięstwo nad Piotrem Brodowskim. Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) po pokonaniu Dariusza Świercza (KSz Polonia Wrocław) w rundzie III, dziś w bardzo dobrym stylu pokonał arcymistrza Mateusza Bartla również z Polonii Wrocław. Na pierwszej szachownicy, pomimo przewagi grającego białymi Kacpra Pioruna (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) z Grzegorzem Gajewskim (KSz HETMAN Katowice), zawodnicy podpisali remis. W bardzo dobrej formie jest Maciej Klekowski (TS Wisła Kraków), który bez kompleksów wygrał z arcymistrzem Maksimenko (ŻTMS Baszta Żnin). Czekamy na kolejną partię tego zawodnika, który może okazać się „czarnym koniem” turnieju. Swoją pierwszą partię wygrał arcymistrz Dariusz Świercz (KSz Polonia Wrocław). Wygrywali również Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), Michał Olszewski (Akademia Szachowa Gliwice) oraz Kamil Dragun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Z dorobkiem 3,5 pkt prowadzi Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), za którego plecami ze stratą 0,5 uklasowało się aż 4 zawodników. W piątej rundzie ciekawie zapowiada się rywalizacja na pierwszej szachownicy pomiędzy dwoma bardzo dobrymi taktykami: Maciejem Klekowskim (TS Wisła Kraków) a Kacprem Piorunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Na drugiej szachownicy również spodziewamy się partii szachów na najwyższym poziomie z uwagi na klasę grających zawodników z KSz HETMAN Katowice: Grzegorzem Gajewskim i Bartoszem Soćko.

U Pań kolejny dzień bez remisów. Faworytki dość pewnie wygrały swoje partie i po 4 rundach z dorobkiem 3,5 pkt prowadzi arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) przed Iwetą Rajlich (KSz Polonia Wrocław), Kariną Szczepkowską-Horowską (MKSz Rybnik) oraz Joanną Majdan-Gajewską, które zgromadziły po 3 pkt. W kolejnej rundzie zapowiada się bardzo ciekawy pojedynek pomiędzy klubowymi koleżankami z KSz Polonii Wrocław: arcymistrzynią Jolantą Zawadzką i arcymistrzynią Iwetą Rajlich, które aktualnie prowadzą w turnieju Kobiet.

Na sali turniejowej ponownie wielu gości, w tym gospodarz Uniwersytetu Ekonomicznego – Prorektor profesor Jacek Mizerka, który jest pod wrażeniem grających w murach UEPu zawodników i codziennie odwiedza salę gry by kibicować, pomimo swoich obowiązków.

W studio dziś nastąpiła zmiana na stanowisku komentatora. Swoją obecnością Mistrzostwa Polski zaszczycił arcymistrz Bartłomiej Heberla, który przez cały czas trwania rundy dzielił się spostrzeżeniami z kibicami przed komputerami i analizował partie z zaproszonymi gośćmi.

III RUNDA

W trzeciej rundzie, niespodziewanie szybko złożyła broń faworytka gospodarzy – arcymistrzyni Klaudia Kulon (MKS przy MDK Trzcianka), przegrywając z reprezentującą KSz Polonię Wrocław arcymistrzynią Iwetą Rajlich. To druga z rzędu porażka Klaudii, która rundę wcześniej uległa arcymistrzyni Joannie Majdan-Gajewskiej. Dotychczasowa liderka arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik) grała bardzo dobrą partię, jednakże popełniając kilka błędów musiała uznać wyższość mistrzyni międzynarodowej Edyty Jakubiec (SzSON ZAGŁĘBIE Dąbrowa Górnicza). Swoją pierwszą partię wygrała mistrzyni FIDE Anna Warakomska (KSz Javena Hańcza Suwałki) pokonując swoją młodszą koleżankę z Polonii Wrocław – Annę Iwanow. Po dzisiejszej rundzie nie ma już zawodniczki z kompletem punktów. Po trzech rundach prowadzi arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) przed swoją koleżanką klubową arcymistrzynią Iwetą Rajlich oraz arcymistrzynią Kariną Szczepkowską-Horowską (MKSz Rybnik).

Po raz kolejny wygrywa Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który jako jedyny po trzech rundach ma komplet punktów. Na pierwszej szachownicy, pomimo wielu szans arcymistrza Grzegorza Gajewskiego (KSz HETMAN Katowice) zremisował z arcymistrzem Mateuszem Bartlem (KSz Polonii Wrocław), który znalazł ostatni remisujący motyw w partii. Swoją pierwszą partię wygrał jeden z zawodników typowanych do medalu - arcymistrz Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka). Po wczorajszej porażce podniósł się arcymistrz Bartosz Soćko (KSz HETMAN Katowice) wygrywając z faworytem gospodarzy arcymistrzem Kamilem Dragunem (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). Z dobrej strony pokazał się wielkopolanin, arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) pokonując arcymistrza Dariusza Świercz z Polonii Wrocław. Po trzech rundach samodzielnie prowadzi arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) przed Grzegorzem Gajewskim (KSz HETMAN Katowice) oraz Mateuszem Bartlem (KSz Polonia Wrocław).

II RUNDA

Nagrodę za najciekawszą partię poprzedniej rundy otrzymał arcymistrz Mateusz Bartel. W rundzie II, nagrody tej może spodziewać się arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), którego partia z arcymistrzem Bartoszem Soćko (KSz Hetman Katowice) od początku obfitowała w motywy taktyczne i niekonwencjonalne rozwiązania. W dzisiejszym dniu tylko 4 na 11 partii było rezultatywnych, reszta zakończyła się pokojowym remisem. Z kompletem punktów po dwóch rundach jest zaledwie trzech zawodników: arcymistrz Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice), arcymistrz Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) oraz arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.). W kolejnej rundzie na pierwszej szachownicy zapowiada się arcyciekawy pojedynek, gdyż zmierzą się pierwszy i drugi numer startowy Mistrzostw: Grzegorz Gajewski i Mateusz Bartel.

Panie nie wzięły przykładu z Panów i każda partia zakończyła się zwycięstwem jednej ze stron. Bardzo dobrą partię rozegrała Anna Iwanow (KSz Polonia Wrocław), która pokonała najbardziej doświadczoną i utytułowaną zawodniczkę Mistrzostw – arcymistrzynię Iwetę Rajlich (KSz Polonia Wrocław). Wygrywały również: Mariola Woźniak (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska-Horowska (MKSz Rybnik), Joanna Majdan-Gajewska oraz Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław). Po dwóch rundach pierwsze miejsce dzielą dwie Panie: arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska oraz arcymistrzyni Jolanta Zawadzka.

Mistrzostwa Polski w Szachach rozpoczęte!

W siedzibie aktualnych Akademickich Mistrzów Polski ruszyły LOTTO Mistrzostwa Polski w Szachach i BUDIMEX Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Od 24 marca do 1 kwietnia można śledzić rozgrywki 10 pań oraz 22 panów, którzy walczą o mistrzowskie tytuły a także pulę nagród wynoszącą 115 000 zł.

Jako Gospodarz, uczestników Mistrzostw powitał JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Marian Gorynia wskazując na silny związek Uczelni z szachami. Swoją obecnością na Ceremonii Rozpoczęcia zaszczycił również Wiceprezydent Miasta Poznania – Jakub Jędrzejewski. Oficjalnego rozpoczęcia Mistrzostw Polski w Szachach dokonał Prezes Polskiego Związku Szachowego – Tomasz Delega.

W obu grupach rywalizacja zapowiada się niezwykle ciekawie, bez zdecydowanych faworytów. W LOTTO Mistrzostwach Polski, z numerem jeden startuje Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice) – który w dwóch ubiegłych latach zdobywał srebro. Kandydatami do tytułu są również Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) – czterokrotny Mistrz Polski, aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy oraz siedemnastoletni talent – Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – aktualny Mistrz Europy w Szachach Szybkich. W BUDIMEX Mistrzostwach Polski Kobiet faworytkami będą startujące Arcymistrzynie: Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska – Horowska (MKSz Rybnik), Joanna Majdan – Gajewska, Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław) oraz Klaudia Kulon (MKS MDK Trzcianka).

Pierwszy raz w historii tych rozgrywek uruchomiono transmisję wideo z sali gry oraz studia, którą można oglądać za pośrednictwem strony Mistrzostw – www.imp2015.pl. - „Wszystkich sympatyków królewskiej gry zachęcam do śledzenia relacji na żywo, podczas której nie zabraknie zarówno zaawansowanej analizy partii, ciekawych rozmów z zaproszonymi gośćmi jak i konkursów dla kibiców, które przygotowuje prowadzący studio Arcymistrz Marcin Tazbir.” – mówi Maciej Cybulski, Dyrektor Mistrzostw.

chess:manager